Jak skutecznie wyznaczać cele

„Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć” Napoleon Hill.
Dlaczego ludzie nie wyznaczają celów?
Ludzie nie wyznaczają celów bo nie są odpowiedzialni. Planują, rozmyślają, fantazjują o tym, co kiedyś zrobią, ale jednocześnie szukają ciągle wymówek, żeby nic nie robić.
Pragną odnieść sukces, chcą ulepszyć swoje życie, ale nie są gotowi podjąć wysiłku niezbędnego, aby to zrealizować.
Brian Tracy, jeden z najbardziej wpływowych liderów biznesu na świecie stwierdził, że: „Liczy się nie to, co mówisz, co zamierzasz albo o co się modlisz, ale tylko to, co robisz.”
Niewielu ludzi ma jakiekolwiek cele. Około trzy procent ludzi spisuje swoje cele na papierze. Mniej niż jeden procent zastanawia się jak je zrealizować.
Ludzie nie zdają sobie sprawy, że jasne, spisane cele oraz opracowane plany działania w celu ich realizacji stanowią klucz do osiągnięcia sukcesu. Osoby, które to robią osiągają znacznie więcej niż ludzie o podobnym lub wyższym wykształceniu i umiejętnościach.
Koncentrując swój umysł na jasno określonym celu, powodujesz, że jest on wyczulony na pojawiające się okoliczności i możliwości, które Cię do niego przybliżą. Koncentracja umysłu na celu powoduje, że tym chętniej i wytrwalej będziemy go realizować.
Najczęściej ludzie nie wyznaczają celów, ponieważ nie wiedzą jak to zrobić.
Poniżej znajdziesz 7 etapów, które pozwolą Ci skutecznie wyznaczać i realizować cele.
Etap pierwszy:
Określ jasno, czego chcesz.
Musisz skonkretyzować, co chcesz osiągnąć w danym obszarze swojego życia. Jedną z głównych przyczyn odkładania spraw na „kiedyś” i braku motywacji do działania jest brak jasności co do tego, co, w jakiej kolejności i w jakim terminie chcemy osiągnąć. Określ jasno swój zamiar oraz konsekwencje jego realizacji.
Etap drugi:
Zapisz, co chcesz osiągnąć.
Myśl na papierze, z długopisem w ręku. Zapisując cel, który chcesz zrealizować nadajesz mu realny kształt. Niezapisany cel to jedynie marzenie, fantazja, życzenie. Zapisanie celu ułatwia myślenie.
Etap trzeci:
Wyznacz ostateczny termin zrealizowania celu.
Jeśli tego nie zrobisz nadal będziesz tkwić w krainie „kiedyś to zrobię”. Będziesz odkładał bez końca realizację celu, nie wyrobisz w sobie odpowiedzialności za podjęcie, kontynuację i zakończenie wyznaczonego zadania. Każdy plan musi mieć swój początek i koniec.
Etap czwarty:
Stwórz listę czynności, jakie musisz wykonać, aby osiągnąć cel.
Zapisz każdą czynność, jaka przyjdzie Ci do głowy. Uzupełniaj listę, dopisuj kolejne czynności, aż będziesz mieć jasny obraz czynności, które musisz wykonać, aby osiągnąć cel. Zwiększy to prawdopodobieństwo zrealizowania określonego przez Ciebie celu zgodnie z założonym harmonogramem.
Etap piąty:
Nadaj liście czynności formę planu działania.
Ustal, które czynności są priorytetowe do wykonania, ustal ich hierarchię. Zastanów się, co musisz zrobić najpierw, a co możesz wykonać w terminie późniejszym. Szeregując czynności według ważności ich wykonania oraz określając termin ich realizacji tworzysz listę zadań do wykonania. W ten sposób zwiększasz swoją wydajność i skuteczność.
Etap szósty:
Zacznij działać od razu.
Zacznij działać natychmiast. Zrób pierwszy krok. Zacznij od czegokolwiek. To właśnie realizacja, a nie rozmyślanie stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu. Nabierzesz rozpędu, będziesz mieć poczucie sprawczości i mocy. Przejmij stery swojego życia!
Etap siódmy:
Codziennie rób coś, co zbliży Cię do realizacji wyznaczonego celu.
Zaplanuj, że codziennie zrobisz coś, co przybliży Cię do osiągnięcia celu. Uwzględnij tę czynność w swoim planie na dany dzień. I oczywiście wykonaj tę czynność. Idź do przodu, nie marnuj czasu. Przeczytaj fragment książki na temat, w którym chcesz rozwinąć swoje umiejętności, posłuchaj audiobooka jadąc do pracy i z pracy, naucz się kilku słówek w języku obcym.
Ćwiczenie:
Zatem do dzieła!
Weź kartkę i wypisz 10 celów, które chcesz osiągnąć w ciągu najbliższego roku. Sformułuj cele tak, jakby rok już upłynął, a Ty zrealizowałeś, to co zaplanowałeś.
Używaj czasu teraźniejszego, formy twierdzącej i pierwszej osoby liczby pojedynczej.
Na przykład napisz: "Jest 1 listopada 2017 roku - ważę X kilogramów", "Zarabiam X złotych miesięcznie", "Jest 1 marca 2018 roku pracuję w firmie X".
Pobierz materiały dodające pewności siebie, motywacji i energii:
1) fragment książki "Radość istnienia czyli jak radzić sobie z życiowymi trudnościami"
2) fragment książki "Jak przestać uważać, że nie jesteś dość dobra?"
Polecam arykuły do przeczytania:
1) 5 kroków budujących pewność siebie
3) Mistrzyni wątpienia w siebie
Zapraszam Cię z całego serca do zapisania sie na kurs online "Uzdrowienie zranionego serca". Teraz kurs jest w przedsprzedaży!
Jeśli chciałabyś skorzystac z mojego wsparcia w zbudowaniu pewności siebie, w rozwiązaniu trapiących Cię problemów - umów się ze mną na indywidualne spotkanie online.
Życzę Ci sukcesów w realizowaniu założonych celów!
Ania