BLOG

Ale Ty masz … szczęśliwe życie!

Anna Słowińska Coach transpersonalny

Czemu wstawiłam trzy kropki w tytule? Bo zwrot „ale Ty masz …” dosyć często pojawia się w naszym życiu. A „szczęśliwe życie” jest tylko jednym z licznych możliwych zakończeń tego wyrażenia.
Ale ty masz szczęście, farta w życiu, zawsze z górki … itp.

Często słyszę od osób, które niewiele o mnie wiedzą, że ja to mam szczęście. Od razu zakładają, że jestem singielką, bez zobowiązań, z mnóstwem czasu dla siebie, której życie to jedna wielka sielanka i czego się nie dotknę, to od razu mi się udaje. Całkiem ciekawa bajka, nie sądzicie? Może to przez to, że tak często uśmiecham ;-)

Jakież zdziwienie maluje się na twarzach moich rozmówców, gdy mówię, że pracuję na pełnym etacie, dodatkowo rozwijam własną działalność szkoleniowo-coachingowo-konsultacyjną. Mam dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Że wszystko, co osiągnęłam, to wynik mojej ciężkiej pracy, że wstaję o 5 rano, chodzę spać po 23. Często pracuję również w weekendy.

Ale jak to? – słyszę. No, tak to. Nic się samo w życiu nie zrobi. Twoje życie będzie wyglądało tak, jak Ty je poukładasz. Zgoda, nie na wszystko mamy w życiu wpływ, ale od nas zależy nasza reakcja na te wydarzenia. Czy będę tylko siedziała i patrzyła, jak inni układają moje życie, czy wezmę sprawy w swoje ręce. Zamierzenia się same nie zrealizują. Trzeba je podzielić na kolejne kroki, zastanowić się czy mam wszystko co potrzebuję, aby je zrealizować, czy muszę się czegoś nauczyć, poszukać pomocy. Następnie wyznaczyć terminy realizacji kolejnych kroków i … zacząć je realizować.

Czy zawsze będzie łatwo? Czy zawsze będzie Ci się chciało? No nie. Będziemy często zmęczeni, czasem zniechęceni, po drodze będzie milion innych nagłych spraw do załatwienia. Wtedy właśnie wchodzi w grę samodyscyplina, czyli świadomość, po co ja to właściwie robię. Moje silne „dlaczego?” Samodyscyplina wydaje się takim strasznym słowem. Ale jeśli przyjmiemy, że samodyscyplina jest to stałe, świadome wybieranie i robienie tego, co jest konieczne aby czuć się istotą szczęśliwą – to brzmi to zupełnie inaczej. W końcu chcemy się czuć szczęśliwi, nieprawdaż?

I tutaj chcę podkreślić jak bardzo ważną rzeczą jest bycie uczciwym wobec siebie. Czy ja czasami sobie odpuszczam? Oczywiście, że tak. Przeprowadzam uczciwą rozmowę sama ze sobą i nie karmię się złudzeniami czy wymówkami. Mówię sobie – tak dzisiaj sobie odpuszczam. To moja świadoma decyzja. Czasami warto na chwilę się zatrzymać, rozejrzeć się, aby coś cennego nam nie umknęło. Złapać inną perspektywę. Bo ważna jest również droga, która wiedzie do realizacji naszych zamierzeń, a nie tylko one same.

Czy mi się czasami nie udaje? No jasne, że tak. To właśnie dzięki błędom, porażkom uczymy się. Mamy szansę zacząć jeszcze raz, tyle, że zmodyfikować nasze postępowanie. Nie odpuszczać ale spróbować w inny sposób.

A co do ludzi, którzy tak łatwo formułują swoje osądy, sądzą, że inni „to mają szczęście a im zawsze pod górę”. Po pierwsze ludzie zawsze będą nas osądzać. Pamiętajcie jednak, że oni mogą oceniać rzeczywistość tylko z własnego punktu widzenia, poprzez pryzmat własnych doświadczeń, przekonań, postaw i myśli. Ludzie rozumieją wyłącznie samych siebie a naszą sytuacje mogą sobie, co najwyżej wyobrazić.

Podsumowując. Czy ja mam „szczęśliwe życie”. Przez większość czasu tak. W ten sposób odbieram moją rzeczywistość. Nikt nie jest szczęśliwy cały czas. Ja po prostu, każdego dnia pracuję na to szczęście i skupiam moją uwagę na wyłapywaniu w mojej codzienności chwil szczęścia. Do czego Was z całego serca namawiam.

Na zakończenie słowa piosenki „What a wonderful world” Louisa Armstronga.

I see trees of green, red roses too

I see them bloom for me and you

And I think to myself what a wonderful world.

I see skies of blue and clouds of white 

The bright blessed day, the dark sacred night 

And I think to myself what a wonderful world.

The colors of the rainbow so pretty in the sky 

Are also on the faces of people going by 

I see friends shaking hands saying how do you do 

But they're really saying I love you.

  

I hear babies cry, and I watched them grow 

They'll learn much more than I'll ever know

And I think to myself what a wonderful world.

Yes, I think to myself what a wonderful world.

  

Ania

 

Dodaj komentarz