BLOG

4 kroki, które pomogą Ci poradzić sobie w trudnej sytuacji

Przeżyłaś już dużo najgorszych dni w swoim życiu. I dałaś sobie radę. Raz trochę lepiej sobie poradziłaś, czasem trochę gorzej. 

Nikt nie lubi sytuacji trudnych. Czy jednak ryzykujemy w życiu, czy gramy ostrożnie, w ciągu naszego życia nie unikniemy sytuacji trudnych. Prawdziwa siła bierze się z przekonania, że potrafimy te sytuacje przeżyć. Najgorszą rzeczą, jaka może Ci się w życiu przytrafić, to nie problemy, ale brak podjęcia walki.

Nie wpadaj w panikę. To nie jest takie trudne, na jakie wygląda. Poniżej zebrałam dla Ciebie 4 proste kroki, które pomogą Ci w poradzeniu sobie w sytuacji trudnej.

Krok pierwszy

Czego ta sytuacja mnie uczy, czego dowiaduję się o sobie samej, co w tej sytuacji jest pozytywnego?

Nasze życiu to proces, sinusoida. Dobre chwile przeplatają się z tymi trudnymi. Jednak deszcz nie pada na nas cały czas. W końcu wychodzi słońce i osusza nasze łzy.

Nikt nam nie obiecywał, że będzie łatwo. To trudności i przeszkody pomagają nam wzrastać, rozwijać się. A z pozoru najgorsze zdarzenia w naszym życiu okazują się początkiem czegoś znacznie lepszego. Choroba mojego syna, kłopoty w pracy i w małżeństwie spowodowały, że zmieniłam swoje życie. I to na lepsze. Coś co początkowo taktowałam jako koniec mojego życia, okazało się czymś, co skierowało moje życie na właściwe tory. Trudności to też są prezenty, tylko głębiej schowane.

No dobrze a co jest dobrego w utracie pracy? Wiem doskonale, że nie na wszystkie wydarzenia w naszym życiu mamy wpływ. Od nas zależy za to reakcja na te wydarzenia. Czy poddamy się czy też będziemy szukać rozwiązania. Być może na pracę, z której Cię zwolniono, narzekałaś od lat. Jednak nigdy nie było dobrego momentu na to, żeby poszukać lepszej. Być może życie chce zmusić Cię do tego, żebyś wprowadziła zmiany w Twoim życiu.

  

Krok drugi

Przypomnij sobie, że już bywały w Twoim życiu chwile trudne i poradziłaś sobie albo też poprosiłaś o pomoc.

Masz za sobą dużo doświadczeń. Wykorzystaj tę wiedzę dla swojego lepszego jutra. Jesteś silna. Pamiętaj o tym każdego dnia. To Ty decydujesz, czy życie powali Cię na kolana i tam Cię zatrzyma, czy też podniesiesz się z tych kolan mądrzejsza i silniejsza i spróbujesz od nowa wrócić na ścieżkę, którą chcesz podążać. Ja codziennie powtarzam, że dam sobie radę. Spróbuj też to robić. A potem zakasuję rękawy i robię rzeczy, które czasem są trudne i mnie przerażają. I wiesz, co? Jak już zrobię pierwszy krok, to okazuje się, że strach był tylko w mojej głowie i niepotrzebnie go tak wyolbrzymiałam.

Zawsze też możesz poszukać pomocy u rodziny, przyjaciół czy specjalisty. Jeśli trzeba to idź do psychologa albo poszukaj coacha, takiego jak ja, i otrzymaj pomoc w wyjściu z życiowego dołka.

Krok trzeci

Oddziel emocje od faktów, spójrz na sytuację z dystansu, jakby okiem kamery.

Spróbuj spojrzeć na sytuację, w której jesteś z dystansu, jakby dotyczyła kogoś innego. Bardzo często, gdy tkwimy w problemie nie widzimy rozwiązania. Popatrz na swój problem tak, jakby przyszła z nim do Ciebie Twoja koleżanka. Co byś jej poradziła w tej sytuacji.

Wszystkie emocje są nam potrzebne, również złość, żal, smutek, gniew. Nie oznacza to jednak, że mamy pławić się w nich bez końca. Niech wybrzmią, daj sobie na to jakiś czas a potem spróbuj spojrzeć na swoją sytuację okiem kamery. Kamera rejestruje tylko wydarzenia i twoją reakcję na nie, ale ona nie czuje ani nie myśli. Niektóre zdarzenia, na przykład upomnienie od przełożonego, wywołują w nas silne emocje. Jednak, gdy ochłoniemy i popatrzymy na całą sytuację z dystansu, może się okazać, że uwagi przełożonego były słuszne i powinniśmy zmodyfikować swój sposób postępowania.

Krok czwarty

Co ja mogę dla siebie zrobić w tej sytuacji, bądź dla siebie przyjaciółką.

Wspieraj siebie w trudnej sytuacji, zamiast jeszcze się dołować. Zobacz, jakie myśli tworzysz w swojej głowie. Czy są tam niewspierające Cię przekonania typu „nic mi nigdy nie wychodzi”, „moje życie jest beznadziejne”, „inni mają łatwiej”. Czy z takimi myślami będzie Ci łatwiej przejść przez ciężkie chwile z życiu czy łatwiej? Pamiętaj, że to Ty sama tworzysz swoje myśli i Ty masz też moc aby je zmienić.

Zamiast dokładać sobie cierpienia zadbaj o siebie w tej sytuacji. Wracanie ciągle myślami do naszego problemu tylko nadaje mu moc. Żeby znaleźć rozwiązanie danej sytuacji musisz zmienić otoczenie lub okoliczności na inne. Wyjdź na spacer, idź do kina. Umów się przyjaciółką na wino. Zrób sobie kąpiel w wannie z pachnącym płynem do kąpieli. Może zapalisz też świecę i włączysz kojącą muzykę. Możesz kupić sobie jednorazową maseczkę na twarz, kosztują niewiele w drogerii i zrobić sobie zabieg upiększający. Niech Twoje myśli popłyną w innym kierunku. Poczujesz się lepiej. Zobaczysz.

Pobierz teraz pdf z ćwiczeniem, które pomoże Ci lepiej radzić sobie od tej pory w sytuacjach trudnych w Twoim życiu. 

Dla tych osób, które wolą oglądać zamiast czytać - przygotowałam video na temat tego, jak radzić sobie w sytuacji trudnej. Kliknij tutaj, aby przejść do filmu lub obejrzyj je na górze tego artykułu.

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu.

A jeśli chciałbyś lepiej radzić sobie z własnymi myślami i niewspierającymi Cię przekonaniami to zapraszam Cię do skorzystania z mojej wiedzy zawartej w:

Ania

Dodaj komentarz