BLOG

Twoje dzisiaj to wynik decyzji, które podjęłaś w przeszłości

Dlaczego boimy się podjąć decyzję o zmianie swojego życia?

A gdybym Ci powiedziała, że możesz żyć swoimi marzeniami?  Uwierzysz mi? Jednak jest jedno „ale”, każdego dnia musisz wybierać swoje przeznaczenie. Inaczej mówiąc, między Tobą a Twoimi marzeniami stoją decyzje, które podejmujesz każdego dnia.

Twoje dzisiaj to wynik decyzji, które podjęłaś w przeszłości. Chodzi mi nie tylko o poważne decyzje typu czy wyjść za mąż, czy mieć dzieci, ale także o takie drobne codzienne decyzje. Decyzje typu czy zachować się asertywnie i odmówić ponownego wyręczenia kogoś w jego pracy, typu czy odważyć się i przedstawić swój pomysł na zebraniu w pracy czy przeciwstawić się apodyktycznej teściowej. Drobne wybory oznaczają małe zmiany, ale to właśnie dzięki takim drobnym zmianom zmienia się nasze życie.

Często uważamy, że możliwość dokonywania wyborów nas przytłacza. Czy naprawdę, abyśmy zmieniły swoje życie na lepsze, musi wydarzyć się sytuacja trudna dla nas albo po prostu musi zdarzyć się przypadek? Twoje obecne życie jest rezultatem wyborów których dokonałaś dzisiaj, wczoraj, miesiąc temu, czy wiele lat temu. Cały czas dokonujemy wyborów. Postanowiłaś dzisiaj wstać o określonej godzinie, przygotowałaś pewnie rodzinie śniadanie w domu oraz do szkoły lub pracy, dojechałaś do pracy na czas. Jeśli średnio podejmujesz 20 wyborów dziennie to w ciągu roku podejmiesz ich 7300.

Nasze wybory mogą być świadome lub nieświadome. Świadomy wybór jest zgodny z nami, z naszym wnętrzem, naszym sercem i duszą. Nieświadomy wybór to tak naprawdę niszczenie swojej unikalności, swoich marzeń i pragnień. Nieświadomy wybór to życie życiem innych ludzi, pod ich dyktando. Kiedy to robimy unieszczęśliwiamy same siebie.

Wiele kobiet boi się podejmowania decyzji. Dlaczego? Bo nie ufają sobie, swojemu instynktowi. Zapomniałyśmy po prostu, czego chcemy od życia. Brak nam odwagi, by podjąć decyzję o zmianie swojego życia, więc ograniczamy się do decyzji typu co ugotować na obiad. Uważamy, że decyzja, którą podejmiemy będzie niewłaściwa. Ile razy zastanawiałaś się czy zmienić pracę, czy założyć firmę, czy zapisać się kurs tańca? 

Jednak błędny wybór nie musi być złym wyborem. Być może poślubiłaś niewłaściwego człowieka, zamiast piosenkarką zostałaś urzędnikiem. Gdybyś to zrobiła, Twoje życie byłoby inne, ale niekoniecznie lepsze. Nie wiemy czy nasz wybór jest słuszny czy błędny dopóki go nie przeżyjemy. Nasze życie nie składa się wyłącznie ze złych wyborów. Istnieją jeszcze wybory dobre, mądre. Tyle, że my ich nie pamiętamy albo je bagatelizujemy. Uważamy, że to był szczęśliwy zbieg okoliczności. 

Naszą pierwszą reakcją jest odkładanie wyboru na później, unikamy go jak najdłużej się da. Unikając jednak wyboru pozwalasz, by to inni układali Twoje życie, decydowali za Ciebie. Pamiętaj: jeśli sama nie podejmujesz decyzji, dlaczego winisz innych, za to, że jesteś nieszczęśliwa? Wybierz zatem życie na Twoich warunkach i zmieniaj je codzienne za pomocą drobnych, codziennych decyzji. Ani się spostrzeżesz a zaczniesz wieść szczęśliwe życie, o jakim zawsze marzyłaś :-)

Ania

Dodaj komentarz