Destrukcyjny perfekcjonizm

Perfekcjonizm nie tylko przeszkadza ludziom w ukończeniu zadań - ale, co jeszcze gorsze, powstrzymuje ich w ogóle przed realizacją swoich marzeń.
Moim marzeniem jest, żeby każda kobieta wierzyła w siebie, w swoją wartość, w swoją sprawczość i umiejętności. Żeby każda z nas podejmując decyzję o tym, czy będzie zakładała swoją firmę, starała się o wymarzoną pracę, o awans, czy też wybierze zostanie w domu z dziećmi, będzie pewną siebie i swoich wyborów kobietą. Żeby naszym życiem kierowały szanse i możliwości, a nie strach, lęk i wątpienie w siebie.
Na podstawie własnych doświadczeń oraz pracy z kobietami na szkoleniach, bądź spotkaniach indywidualnych, stworzyłam listę dziewięciu fałszywych przekonań, które składają się na poczucie, że „nie jesteśmy dość dobre”.
Oto lista fałszywych przekonań na temat bycia „nie dość dobrą”:
Fałsz Nr 1 - Inni ludzie muszą potwierdzić moją wartość.
Fałsz Nr 2 - Na pewno poniosę porażkę.
Fałsz Nr 3 - Nie podołam krytyce ze strony innych ludzi.
Fałsz Nr 4 - Muszę zasłużyć na akceptację.
Fałsz Nr 5 - Muszę wszystko zrobić perfekcyjnie.
Fałsz Nr 6 - Muszę poczekać na lepszy moment z działaniem.
Fałsz Nr 7 - Muszę mieć wiele lat doświadczenia, żeby być ekspertem.
Fałsz Nr 8 - Na pewno podejmę błędną decyzję.
Fałsz Nr 9 - Nie mam prawa myśleć o swoich potrzebach.
Jednym z najczęstszych fałszywych przekonań jest nasze przekonanie, że wszystko musimy zrobić perfekcyjnie.
Przeczytaj teraz fragment rozdziału z mojego najnowszego ebooka "JAK PRZESTAĆ UWAŻAĆ, ŻE NIE JESTEŚ DOŚĆ DOBRA?"
"Tak sobie teraz pomyślałam, że ten rozdział o perfekcjonizmie powinien mieć podtytuł „autodestrukcja”. Perfekcjonizm jest bowiem często destrukcyjny, nie tylko dla nas samych, ale też dla osób w naszym otoczeniu.
Zanim opowiem Ci, czym tak naprawdę jest perfekcjonizm, odpowiedz na kilka pytań:
- Czy starasz się być perfekcyjna pod każdym względem?
- Czy starasz się być perfekcyjna za wszelką cenę?
- Czy jak kończysz zadanie, to skupiasz się na jego drobnych niedociągnięciach, zamiast na tym, co zostało dobrze zrobione?
- Czy zwlekasz ze zrobieniem czegoś, bo boisz się, że to nie będzie perfekcyjnie wykonane?
- Czy nawet jak skończysz jakieś zadanie, to zawsze wydaje Ci się, że można by je jeszcze udoskonalić?
- Czy masz poczucie, że bez względu na to, jak ciężko byś pracowała, to efekt Twojej pracy nigdy nie będzie dość dobry?
Od kobiet oczekuje się, żeby wszystko robiły śpiewająco. Żyjemy pod presją, żeby być idealnymi matkami, żonami, paniami domu, córkami, uczennicami, pracownicami. Mamy pracować na pełen etat, dbać o rodzinę, mieć pasje, czas dla siebie, czas na sport i idealnie wyglądać. W większości gospodarstw domowych to kobiety wykonują obowiązki domowe oraz zajmują się wychowywaniem dzieci, nawet gdy pracują na pełen etat. To od nas jest oczekiwane spełnianie potrzeb innych. Nieustannie zamartwiamy się, że kogoś rozczarujemy, że nie spełnimy pokładanych w nas nadziei, że zostaniemy uznane za niekompetentne.
Od dzieciństwa budujemy w naszej wyobraźni obraz lepszej wersji siebie. Jesteśmy super bohaterami ratującymi naszą planetę przed zagładą, cechuje nas nadludzka szybkość, sprawność i siła. Jesteśmy mądrzejsze oraz zdolniejsze, otrzymujemy najlepsze oceny w szkole, wygrywamy konkursy i olimpiady, co powoduje, że otrzymujemy akceptację i pochwałę ze strony najbliższych nam osób.
Ludzie często chcą być kimś innym, nie potrafią zaakceptować siebie takimi, jakimi są w rzeczywistości. Stwarzają w swojej głowie, w swojej wyobraźni, wersję lepszych siebie. Ta lepsza wersja ma uzupełnić to, czego im brakuje. Powstaje perfekcyjny twór, który nigdy się nie myli, nie popełnia błędów, zawsze postępuje tak, jak trzeba i wie lepiej od nas samych, jak należy postąpić w danej sytuacji.
Istnieje wiele powodów, dla których kobiety są przekonane, że muszą być idealne pod każdym względem. Może to być spowodowane:
- pragnieniem bycia kochaną i akceptowaną – uważamy, że jeśli będziemy idealne to inni ludzie będą nas kochać i akceptować,
- sposobem wychowania – jeśli jesteśmy chwalone przez rodziców za wyniki, a nie za włożony wysiłek,
- traumatycznymi doświadczeniami – myślimy, że jeśli będziemy perfekcyjne, to nikt nas już więcej nie skrzywdzi.
Perfekcyjny wzorzec powoduje cierpienia osoby, która go w wyobraźni stworzyła. Wirtualny wzorzec zaczyna żyć własnym życiem i pastwić się nad swoim twórcą. Wzorzec będzie obniżał wartość każdego działania swojego twórcy, bo przecież wszystko zawsze można zrobić lepiej. Cokolwiek byśmy nie zrobiły, to wymyślony przez nas twór zrobiłby to bardziej doskonale.
Ponieważ perfekcjonista nigdy nie zadowolony z efektów swoich wysiłków to powoduje, że narasta w nim frustracja oraz poczucie bezsensu podejmowania jakichkolwiek prób działania. Perfekcjonizm powoduje, że nie realizujemy naszych celów, bo to, co zrobimy nigdy nie będzie dość dobre, a ponieważ nigdy nie będzie dość dobre, to po co w ogóle podejmować jakąkolwiek próbę? Lepiej poczekać, aż kiedyś znajdziemy idealny sposób na działanie. Prowadzi to do blokady decyzyjnej, gdyż boimy się podjąć jakąkolwiek decyzję. Perfekcjonizm zaczyna destrukcyjnie wpływać na jakość naszego życia."
Ciąg dalszy rozdziału na temat autodestrukcyjnego dzialania perfekcjonizmu znajdziesz w mojej najnowszej książce "JAK PRZESTAĆ UWAŻAĆ, ŻE NIE JESTEŚ DOŚĆ DOBRA?"
TUTAJ MOŻESZ POBRAĆ FRAGMENT KSIĄŻKI https://bit.ly/konieczniedoscdobra
KSIĄŻKA JEST TERAZ SPRZEDAWANA W TRZECH PROMOCYJNYCH PAKIETACH:
1) pakiet STANDARD - książka "Jak przestać uważać, że nie jesteś dość dobra?"
2) pakiet PREMIUM - książka oraz ebook "Jak przestać uważać, że nie jesteś dość dobra?"
3) pakiet VIP - książka "Jak przestać uważać, że nie jesteś dość dobra?" plus książka "Radość istnienia" plus karty motywacyjne "Myśli, które dodadzą Ci skrzydeł" plus karty motywacyjne "Myśli, które dodadzą Ci skrzydeł"
DO KAŻDEGO PAKIETU DOŁĄCZONE SĄ BONUSY:
✅ Dziennik kobiety pewnej siebie
✅ Kodeks kobiety pewnej siebie
✅ Zestaw ratunkowy, gdy chcesz zrezygnować
Zamów książkę i skończ z poczuciem, że nie jesteś wystarczająco dobra!
https://bit.ly/konieczniedoscdobra
Pobierz materiały dodające pewności siebie, motywacji i energii:
1) ebook "10 kroków budujących pewność siebie"
2) fragment książki "Radość istnienia czyli jak radzić sobie z życiowymi trudnościami"
3) fragment książki "Jak przestać uważać, że nie jesteś dość dobra?"
Polecam Ci artykuły do przeczytania:
1) "5 zasad jak nabrać pewności siebie"
2) Emocjonalne uzależnienie od innych osób
3) Mistrzyni wątpienia w siebie
Zapraszam Cię z całego serca do zapisania sie na kurs online "Uzdrowienie zranionego serca". Teraz kurs jest w przedsprzedaży!
Jeśli chciałabyś skorzystac z mojego wsparcia w zbudowaniu pewności siebie, w rozwiązaniu trapiących Cię problemów - umów się ze mną na indywidualne spotkanie online.
Pozdrawiam
Ania Słowińska